Sprawdź Promocje Kalkulator diety

6 nieoczekiwanych korzyści zdrowotnych związanych z wiosennymi porządkami

Tej wiosny „sprzątanie” niech będzie czymś więcej niż tylko sprzątaniem domu.

Sprawdzony sposób na stres

Więcej bałaganu oznacza większy stres. Nie powinno więc dziwić, że prace domowe mogą zmniejszyć stres i niepokój o 20 procent. Potrzebujesz jednak 20 minut takiej aktywności, aby uzyskać pożądany efekt. Używanie środków czyszczących o zapachu cytryny może pomóc Ci szybciej się odstresować. Badania pokazują, że ten radosny zapach zmniejsza stres i wprowadza w pozytywny nastrój.

Oddychasz swobodniej

Jeśli masz skłonność do alergii lub ataków astmy, gdy zbliża się wiosna, nie zakładaj, że pyłek kwitnących roślin jest jedynym winowajcą. Kurz i sierść zwierząt są silnymi wyzwalaczami astmy, szczególnie u dzieci. Regularne odkurzanie, nawilżanie powietrza i wietrzenie pomoże w walce z dolegliwościami ze strony układu oddechowego.

Poprawa nastroju

Dokładne sprzątanie domu – a następnie regularne utrzymywanie porządku – poprawi nastrój. W badaniu przeprowadzonym przez Personality and Social Psychology Bulletin kobiety, które opisywały swoje domy jako stresujące, w szczególności mówiąc o bałaganie i niedokończonych projektach, częściej miały obniżony nastrój w ciągu dnia. To z kolei prowadziło do większego zmęczenia po pracy. Z drugiej strony kobiety, które opisywały swoje domy jako relaksujące (i mniej zagracone), w miarę upływu dnia były mniej przygnębione

Większa produktywność w pracy

Wiosenne porządki w biurze są tak samo ważne jak sprzątanie domu, zwłaszcza jeśli papiery i dokumenty zaśmiecające biurko utrudniają Ci pracę. Większość ankietowanych przez dużego producenta materiałów biurowych, zgodziło się, że bałagan szkodzi ich produktywności w pracy, rozprasza i demotywuje. Nie zwlekaj i odśwież swoje biurko już dziś, a jutro ciesz się z korzyści z tego płynących.

Lepszy sen

Masz problemy z zasypianiem, snem? Nie sięgaj od razu po tabletki nasenne i spróbuj posprzątać sypialnię. Według badań ludzie, którzy ścielą łóżka codziennie, mają o 19 procent większą szansę na spokojny, odżywczy sen. To samo badanie wykazało również, że 75 procent respondentów spało lepiej na czystym prześcieradle, ponieważ czuli się bardziej komfortowo i świeżo. Kto by pomyślał, że pranie daje takie dodatkowe korzyści?

Wpływ na zdrową dietę

I coś z naszego podwórka 😉 Jeśli mówimy o innych sposobach wiosennego porządkowania życia, porozmawiajmy o diecie. Idea „czystego jedzenia” krąży już od jakiegoś czasu, ale czy wiesz, że czysty dom może pomóc w zdrowszych wyborach żywieniowych? Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że osoby przebywające w czystym, uporządkowanym pokoju częściej sięgały po zdrowsze przekąski niż osoby umieszczone w zabałaganionym pokoju.