Sprawdź Promocje Kalkulator diety

6 wysokokalorycznych pokarmów, które powinieneś jeść!

To, co jesz, powinno opierać się na osobistych celach zdrowotnych i preferencjach smakowych, a nie tylko na tym, ile kalorii ma dana potrawa.

Jeśli celem jest utrata lub utrzymanie masy ciała, to odpowiednia podaż kalorii ma niebagatelne znaczenie. Ale przy dobrze zbilansowanej i proporcjonalnej codziennej diecie, jest miejsce na delektowanie się ulubionymi smakołykami.

Równoważenie odpowiedniej ilości kalorii i zapotrzebowania na składniki odżywcze dla ogólnego stanu zdrowia (również psychicznego) to delikatna i wymagająca sprawa. Dieta nie musi (nie może!) być nudna, ograniczona, monotonna. Dobry zespół cateringu dietetycznego (dietetyk z pomysłami i zdolni kucharze) potrafią zaskoczyć każdego dnia urozmaiconym menu, w którym znajdzie się również miejsce na poniższe wysokokaloryczne produkty.

Gorzka czekolada

Kakao lub gorzka czekolada są pełne przeciwutleniaczy i innych zdrowych składników odżywczych. Wysokiej jakości ciemna czekolada jest bogata w błonnik, żelazo, magnez, miedź i kilka innych minerałów. Powyższe właściwości skutecznie poprawiają funkcjonowanie mózgu, zmniejszają ryzyko chorób serca i polepszają ciśnienie krwi. Podobnie jak oliwa z oliwek, im lepsza jakość, tym lepsze korzyści. Wybierz więc gorzką czekoladę z 70% lub więcej kakao.

Kostka gorzkiej czekolady (ok. 6g) ma 30 kcal. Cała tabliczka 100 g to ok. 500 kcal.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest doskonałym źródłem tłuszczów jednonienasyconych, które mogą obniżać ryzyko chorób serca. Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek wydają się nieskończone dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-6, omega-3, witaminy E i witaminy K. Oliwa może poprawić wszystko, od funkcji mózgu po zdrową kontrolę wagi. Upewnij się, że odmiana, której używasz, to w 100% oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, ponieważ niektóre firmy rozcieńczają oliwę tańszymi olejami.

Łyżka stołowa oliwy to ok. 90 kcal.

Nasiona chia

Małe nasiona chia są pełne kalorii i składników odżywczych. Nie tylko są bogate w błonnik, ale również w wapń, białko, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i miedź. 

Nasiona chia mogą obniżać ciśnienie krwi i działać przeciwzapalnie dzięki zdrowym tłuszczom, takim jak ALA i omega-3.

Łyżka stołowa nasion chia (ok. 10g) to 50 kcal.

Orzechy i masło orzechowe

Pokarmy, takie jak orzechy, które mają więcej tłuszczu, mają też naturalnie więcej kalorii. Jeden gram tłuszczu to dziewięć kalorii, podczas gdy jeden gram białka lub węglowodanów to tylko cztery kalorie. Zarówno orzechy, jak i masło orzechowe są świetnymi, prozdrowotnymi opcjami, ponieważ są bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, a także wiele witamin, minerałów i składników odżywczych.
Zdrowe tłuszcze jedno- i wielonienasycone zawarte w orzechach i nasionach są również związane z niższym ryzykiem chorób układu krążenia. Natomiast spora zawartość białka sprawia, że ludzie czują się syci po ich zjedzeniu, w przeciwieństwie do bogatych w kalorie, ale ubogich w składniki odżywcze przekąsek, takich jak chipsy i ciastka.

Kopiasta łyżka stołowa masła orzechowego to ok. 100 kcal.

Awokado

Te owoce to modne, smaczne, wysokokaloryczne bomby odżywcze. Awokado jest bogate w zdrowy dla serca tłuszcz jednonienasycony, co sprawia, że jest też bardziej kaloryczny niż inne owoce.
Są również dobrym źródłem miedzi, kwasu foliowego, błonnika i witaminy K. Ponadto tłuszcz w awokado służy jako „wzmacniacz składników odżywczych”, który pomaga organizmowi wchłaniać rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze z innych produktów, w tym witamin A, D, E i K.

Dojrzałe awokado ma ok. 240 kcal.

Nabiał

Nabiał jest bogaty w białko, wapń, witaminę D, potas i „dobre bakterie”, które sprzyjają zdrowiu układu pokarmowego.
Chociaż zarówno pełnotłuste, jak i niskotłuszczowe produkty mleczne zawierają te składniki odżywcze, wersja pełnotłuszczowa ma bogatszy i pełniejszy smak.
Dodatkowy tłuszcz pomaga również czuć się dłużej sytym, co z kolei może pomóc w utracie wagi.

Szklanka mleka 3,2% dostarcza 140 kcal.