Sprawdź Promocje Kalkulator diety

8 uzasadnionych naukowo powodów, dla których powinieneś słuchać rad mamy

Za kilka dni będziemy świętowali Dzień Matki (26.05) i warto przy okazji życzeń, przyznać mamie rację w kilku sprawach… Bo okazuje się jednak, że mama wiedziała lepiej! 

Oto osiem matczynych rad, które wspiera nauka.

„Ścisz tę muzykę, bo ogłuchniesz!”

Kiedy mama kazała Ci zmniejszyć głośność w walkmanie, naprawdę miała rację. Oczywiście nie miała na myśli, że ogłuchniesz w tym momencie, ale trafnie przewidywała, że nadmierny hałas może przyczynić się do trwałego uszkodzenia słuchu.Ubytek słuchu wywołany hałasem jest coraz bardziej powszechny u nastolatków. Powód? Codzienna ekspozycja przez dłuższy czas na hałas powyżej 85 decybeli, taki jak: głośna muzyka, kosiarki, piły i koncerty muzyczne, ruch uliczny o wysokim natężeniu. Jeśli ktoś obok Ciebie słyszy muzykę z Twoich słuchawek, to prawdopodobnie słuchasz jej za głośno.

„Nie zapomnij o nici dentystycznej!”

Z nicią dentystyczną jest sporo zachodu, a przecież dokładnie wyszczotkowaliśmy zęby, więc w czym problem? Mama ma rację, kiedy nalega na użycie nici zaraz po regularnym myciu zębów. Jeśli nie używasz nici dentystycznej, to mówiąc najprościej, omijasz ponad jedną trzecią powierzchni każdego zęba, do której nie można dotrzeć szczoteczką. Powierzchnie te mogą stać się rajem dla bakterii, a następnie płytki nazębnej – głównej przyczyny chorób dziąseł. Pozostawienie płytki nazębnej na zaledwie 24 godziny, może zestalić ją w kamień nazębny, który może usunąć tylko dentysta. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów i jest związana z chorobami serca i cukrzycą. Dzięki mamo!

„Jedz warzywa.”

Czy pozwalano Ci wstać od stołu dopiero po zjedzeniu wszystkich warzyw z talerza? Jakkolwiek strasznie brzmi ta metoda i jak bardzo nie licuje z nowoczesnymi standardami bezstresowego wychowania, to za nią też warto podziękować mamie! Oprócz wszystkich korzyści zdrowotnych i odżywczych, które wynikają z jedzenia różnokolorowych warzyw, takich jak zmniejszone ryzyko raka, cukrzycy i chorób serca, badania sugerują, że rozpoczynanie zdrowych nawyków żywieniowych w młodym wieku, może wpłynąć na Twoją wagę i zdrowie przez resztę życia. A skąd pochodzą te zdrowe nawyki żywieniowe? Zgadłeś: od MAMY. To rodzice wzmacniają rozwój zdrowych wzorców żywieniowych, a dzieci uczą się o jedzeniu, obserwując przy wspólnym stole zachowania żywieniowe członków rodziny.

„Umyj ręce przed kolacją.”

W dobie pandemii, wszyscy wiemy jak ważna jest higiena dłoni. Ale w czasach dzieciństwa często zdarzało się nam markotnie wykonywać to mamine polecenie. Dokładne mycie rąk to nie tylko kwestia etykiety przed kolacją. Dokładne namydlanie i płukanie rąk ciepłą wodą jest jedną z najlepszych metod obrony przed wieloma chorobami. Prawidłowe mycie rąk mydłem i wodą może zapobiec 20% infekcji dróg oddechowych i 30% chorób związanych z wystąpieniem biegunki.

„Wyłącz TV/komputer/konsolę i idź pobaw się na zewnątrz.”

To nie jest tak, że mama wyganiała Cię z domu, żeby uszczknąć jeszcze trochę czasu dla siebie i koleżanki. Po prostu wiedziała, że wychodzenie na pole/dwór niesie same korzyści. Bez sztucznych bodźców z zewnątrz, łatwiej się wyciszyć i wyregulować myślenie o sobie i otaczającym świecie. Badania pokazują, że spędzanie czasu w naturze zmniejsza poziom stresu, pomaga poprawić samoocenę, może zwiększyć koncentrację i ogólnie poprawić zdrowie psychiczne, szczególnie u dzieci. Oprócz wchłaniania ze słońca naturalnej witaminy D, zwalczającej choroby, naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie będziesz ćwiczyć więcej i chętniej, jeśli będziesz spędzać wolny czas na zewnątrz.

„Posprzątaj swój pokój, bo wygląda już jak chlew!”

Sprzątanie może wydawać się niekończącym się obowiązkiem, ale utrzymywanie przestrzeni wokół siebie w porządku jest dobrą lekcją życiową, a naukę warto zacząć jak najwcześniej. Po pierwsze, odkurzanie i zamiatanie przestrzeni życiowej zmniejsza występowanie i namnażanie alergenów (roztocza) i ogólnie utrzymuje higienę w bezpośrednim środowisku. Ale sprzątanie może również przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego. Dobrze zorganizowany pokój może mieć pozytywny wpływ na sen i samopoczucie. Życie w bałaganie może przyczynić się natomiast do poczucia rozproszenia uwagi i zdenerwowania.

„Przestań się garbić, bo dostaniesz garba!”

Chociaż zła postawa prawdopodobnie nie doprowadzi do deformacji fizycznych, jak twierdzi Twoja matka, może to być jednak powód bólu szyi, głowy i innych części ciała. Prawidłowa, wyprostowana postawa ciała jest bardzo ważna dla zmniejszenia bólu mięśniowo-szkieletowego.

„Zdejmij buty przed drzwiami.”

Poza tym, że narobisz bałaganu na świeżo umytej podłodze w przedpokoju, jeśli wpadniesz do domu w butach prosto z pola/dworu, to z pewnością wniesiesz też szkodliwe bakterie, niewidoczne gołym okiem. Badania pokazują, że buty mogą przenosić zarodniki Clostridium difficile (lepiej znane jako „C. difficile”), które są odporne na wiele domowych środków czyszczących i mogą powodować wszystko, od biegunki po zagrażające życiu infekcje.W jednym badaniu na podeszwie butów znajdował się wyższy procent próbek dodatnich dla tych bakterii niż na powierzchni toalet! Dalsze badania pokazują, że buty mogą również transportować szkodliwe E. Coli. Dalej myślisz, że mamie chodziło tylko o czystą podłogę?

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

Szanowni Państwo,
Nasze dostawy odbywają się normalnie.


  • Nasz personel został dodatkowo przeszkolony, a procedury bezpieczeństwa zaostrzone.
  • Zespół kuchenny pracuje w strojach ochronnych oraz jeszcze częściej używa środków odkażających skórę oraz powierzchnie.
  • Kurierzy używają środków dezynfekujących oraz rękawiczek jednorazowych.
  • Regularnie kontrolujemy stan zdrowia naszych pracowników.
  • Bezpieczeństwo Państwa oraz naszych Pracowników jest naszym priorytetem.

Pomagamy zostać w domu - wygodnie i bezpiecznie!

Zamów wygodnie i bezpiecznie!

Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu!