Sprawdź Promocje Kalkulator diety

Czy głodówka to dobry wybór?

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się, czy głodówka jest w stanie przybliżyć do wymarzonej sylwetki lub czy dzięki niej szybciej zrzucimy zbędne kilogramy? Otóż nic bardziej mylnego!

Głodzenie się nie tylko oddali Cię od oczekiwanego efektu, ale także wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Kiedy nasz organizm nie dostaje pożywienia w pierwszej kolejności uwalnia glikogen z wątroby, wodę, a dopiero później tłuszcz. Jednak nie następuje to po jednym, dwóch, czy nawet trzech dniach głodówki. Jeśli organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości pożywienia, nie dostanie również energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Będzie ona pobierana z zapasów, które mamy zgromadzone. Oczywiście poza tłuszczem utracimy również cenne składniki takie jak magnez, wapń oraz potas, które są tak bardzo WAŻNE, aby nasz organizm właściwie funkcjonował. Bez jedzenia w dłuższej perspektywie, organizm zacznie trawić zapasy białka. W przypadku osób z małą ilością tkanki tłuszczowej dzieje się to bardzo szybko. Kiedy nie dostarczamy węglowodanów, tłuszcze są źle trawione. Wszystko to prowadzi do niedożywienia organizmu. Pojawią się problemy z bólami głowy, zmęczeniem, ze snem, koncentracją, mogą wystapić także zasłabnięcia. Głodzenie się prowadzi również do spadku odporności naszego organizmu, a także spadku libido. Może także przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób.

Nasz organizm poddawany głodówce znacznie spowalnia swoją pracę. Drastycznie pogarsza się nasz metabolizm, spada ciśnienie tętnicze krwi, nasze serce pracuje znacznie wolniej. W związku z tym, nasze ciało nie ma siły na jakikolwiek wysiłek. Nawet krótki spacer może powodować trudności. Skutkiem stosowania głodówki może także być anemia czy osteoporoza.

Efekt JO-JO

Zapewne każdy z nas zna to pojęcie. Jest to naturalny skutek uboczny głodówki. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób po zastosowaniu postu, czy głodówki, powraca do poprzednich złych nawyków żywieniowych. Wtedy to nasz organizm zaczyna magazynować wszystko, co jest mu dostarczane. Mówiąc wprost – nasze ciało robi zapasy. W najlepszym możliwym scenariuszu wrócimy do starej wagi, a w najgorszym – niestety masa ciała się zwiększy.

Dlatego jeśli marzymy o zrzuceniu zbędnych kilogramów, chcemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę, warto zadbać o zdrową oraz zbilansowaną dla naszych potrzeb dietę. Spożywać regularne pełnowartościowe posiłki. Dzięki temu możemy osiągnąć wymarzony cel oraz cieszyć się nim bardzo długi czas. Wpłynie to rówież pozytywnie na nasze samopoczucie, a także zdrowie. Nasz organizm będzie bardziej odporny na różnego rodzaju infekcje oraz wirusy. A w przypadku choroby będzie miał skąd czerpać energię, aby ją pokonać. Nasze ciało będzie bardziej wytrzymałe i zdolne do większego wysiłku.