Sprawdź Promocje Kalkulator diety

Podstawy zbilansowanej diety

Czym jest zbilansowana dieta? Dieta pełnowartościowa, bo tak też możemy ją nazwać, to sposób odżywiania, który zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych w ilościach potrzebnych naszemu organizmowi. Jakie to składniki? Jest to białko, tłuszcz oraz węglowodany, a także witaminy, składniki mineralne oraz odpowiednia podaż płynów. Nie możemy zapomnieć także o nieocenionym błonniku. 

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ i mogą pomóc nam w utrzymaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Jest to spożywanie minimum trzech posiłków dziennie, złożonych z produktów bogatych w składniki odżywcze, zachowanie regularnych godzin dostarczania posiłków, jedzenie małych przekąsek między posiłkami np. warzywa, owoce czy jogurt. Warto również pamiętać, aby ostatni posiłek zjeść 2 – 3 h przed snem. 

Pomocna w prawidłowym zbilansowaniu diety jest Piramida Zdrowego Żywienia, na podstawie której okeślić można właściwy sposób odżywiania. Idąc od podstawy do szczytu piramidy:

  • warzywa i owoce 
  • produkty pełnoziarniste, zbożowe
  • nabiał
  • mięso, ryby, strączki, jaja
  • zdrowe tłuszcze 

Piramida Żywienia pokazuje nam, iż produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce są podstawą diety i to one powinny być spożywane częściej i w większej ilości. Nie są to oczywiście jedyne składniki, które powinny znaleźć się w naszych posiłkach. Zgodnie z kolejnymi poziomami piramidy, należy dostarczać także odpowiednią ilość produktów mlecznych, które są źródłem wapnia, witamin oraz białka.

Bardzo ważne frakcje białka pełnego witamin i składników mineralnych znajdują się w roślinach strączkowych, mięsie oraz rybach. Odpowiednie zbilansowanie zapewni nam także dostarczanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) oraz tłuste ryby.

Nieobecne na piramidzie są słodycze, cukier, sól oraz alkohol – te produkty najlepiej wyeliminować z diety lub przynajmniej zdecydowanie ograniczyć.

Posiadając podstawową wiedzę jesteśmy w stanie określić, czy nasz sposób odżywiania jest właściwie zbilansowany. Jest to bardzo ważne, gdyż wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu oraz na ogólne samopoczucie i zdrowie. Kiedy dieta jest odpowiednio zbilansowana, nasz organizm jest bardziej wydajny i odporny.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

Szanowni Państwo,
Nasze dostawy odbywają się normalnie.


  • Nasz personel został dodatkowo przeszkolony, a procedury bezpieczeństwa zaostrzone.
  • Zespół kuchenny pracuje w strojach ochronnych oraz jeszcze częściej używa środków odkażających skórę oraz powierzchnie.
  • Kurierzy używają środków dezynfekujących oraz rękawiczek jednorazowych.
  • Regularnie kontrolujemy stan zdrowia naszych pracowników.
  • Bezpieczeństwo Państwa oraz naszych Pracowników jest naszym priorytetem.

Pomagamy zostać w domu - wygodnie i bezpiecznie!

Zamów wygodnie i bezpiecznie!

Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu!