Sprawdź Promocje Kalkulator diety

Przestań demonizować tych 7 produktów!

To, co słyszymy o zdrowym odżywianiu dość często się zmienia; najpierw tłuszcz jest diabłem wcielonym, a potem nim nie jest; utrata masy ciała polega głównie na zmniejszeniu kalorii albo na eliminacji węglowodanów. A czasami jedno negatywne badanie dotyczące danego składnika lub produktu przebija wszystkie jego atuty – skazując go na niezasłużoną banicję z dotychczasowego jadłospisu.

Poznaj prawdę o tych źle rozumianych produktach i dowiedz się, dlaczego nie ma konieczności ich eliminacji z codziennej zbilansowanej diety. 

Pełne mleko

Mama podawała Ci je całe dzieciństwo, piłeś je, żeby być wielkim i silnym. I co się stało? Gruchnęła wiadomość, że tłuszcz nasycony odpowiada za choroby serca i z miejsca pojawiło się mleko odtłuszczone i jego roślinne zamienniki. Tymczasem, jeśli nie masz żadnych alergii lub nietolerancji, możesz pić krowie mleko i czerpać z bogactwa jego składu. To dobre źródło białka, z ośmioma gramami na szklankę (dodaj to tego sporo wapnia i witaminy D3); dla porównania szklanka mleka ryżowego ma niespełna 1 gram białka. Pełne mleko ma oczywiście więcej tłuszczu i kalorii, ale niekoniecznie musi być to zła rzecz. Odpowiednia podaż tłuszczu gwarantuje uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu nie podjadamy pomiędzy posiłkami. Szklanka mleka dziennie wydaje się rozsądnym kompromisem.

Chleb

Nie, ten biały zostaje na półce w piekarni. Spokojnie jednak możesz w jego miejsce spakować pełnoziarnisty. Taki bochenek zawiera całe ziarno i wszystkie związane z nim składniki odżywcze. Rafinowane ziarna wykorzystywane w produkcji białego chleba są pozbawione zewnętrznej łupiny, gdzie znajduje się większość witamin, minerałów, błonnika i białka. Węglowodany pełnoziarniste lepiej regulują poziom cukru we krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca oraz niektórych nowotworów. Podczas zakupów uważaj jednak na podrabiane „pełnoziarniste”, „razowe”, „naturalne z 5 zbóż” chleby i zapoznaj się z etykietą lub zapytaj o skład sprzedawcę. Pierwszym składnikiem powinna być mąka pełnoziarnista.

Kawa

Kawa długo miała złą reputację, obwiniano ją za hamowanie wzrostu, niebezpieczne nadciśnienie, wrzody i jeszcze inne choroby. Ostatnie badania prostują wreszcie wiele niesprawiedliwych mitów i przyznają kawie zasługi. Tak oto: zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy typu II, choroby Parkinsona i niektórych nowotworów. Może również poprawić nastrój, funkcjonowanie mózgu, a nawet wydłużyć życie. Trzy do pięciu filiżanek dziennie jest zalecaną dawką dla większości dorosłych. Mówimy oczywiście o prawdziwej kawie, a nie o chemicznym rozpuszczalnym proszku.

Ziemniaki

Bezsprzecznie numer jeden, jeśli chodzi o skojarzenia z nadwagą. Obiecując sobie poprawę sylwetki, eliminujemy je z jadłospisu jako pierwsze. Tymczasem nie ziemniaki same w sobie są problemem, tylko to jak je przyrządzamy i w jakiej formie je spożywamy. Puree ziemniaczane z masłem, śmietaną, frytki, smażone placki ziemniaczane, omasty oraz czipsy – to jest źródło problemu. Pyszny, pieczony ziemniak bez żadnych kalorycznych dodatków zawiera tylko około 160 kalorii, jest wypełniony witaminą C, energetyczną witaminą B, błonnikiem i potasem. Aby zachować jak najwięcej składników odżywczych gotuj lub piecz je ze skórką, czyli tam, gdzie znajduje się większość błonnika.

Banany

Tak, zawierają więcej węglowodanów i kalorii niż inne owoce, ale… Przede wszystkim są bogate w potas – minerał, który pomaga regulować ciśnienie krwi, a większości z nas go brakuje. Banany są również dobrym źródłem błonnika. Ponadto, bardziej zielone lub mniej dojrzałe banany zawierają skrobię oporną, która korzystnie wpływa na zdrowie jelit, a także sprzyja lepszemu wchłanianiu wapnia i magnezu, co zwiększa odporność na stres.

Popcorn

Ten sprzedawany w kinie dalej omijaj szerokim łukiem. Największy kubek może zawierać nawet 1000 kalorii i 50 gramów tłuszczów nasyconych! Paczkowany, taki gotowy do mikrofali też nie jest dużo lepszy – często jest intensywnie przetwarzany i zawiera cukier lub sól. Istotą popcornu są ziarna kukurydzy, które same w sobie są skarbnicą błonnika, a filiżanka samodzielnie przygotowanego popcornu bez żadnych dodatków to zaledwie około 30 kalorii na filiżankę. Wrzuć do piekarnika ziarna z dodatkiem odrobiny oleju rzepakowego i ciesz się zdrową i pożywną przekąską. 

Wino

Jeśli nie pijesz, to nie jest to oczywiście powód, żeby zaczynać, ale picie czerwonego wina w umiarkowanej ilości korzystnie wpływa na zdrowie serca. Natomiast picie w nadmiarze działa wprost przeciwnie, obciążając organizm dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Lampka dziennie to racjonalny limit.